Yukarı Kaydır

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı; belirli kurumlara sosyal medya üzerinden daha aktif bir şekilde reklam yapma konusunda yardımcı olan de destek veren kişilerdir. Sosyal medya danışmanları sayesinde işletmelerin ya da bireysel hesapların sosyal medyalarından daha geniş kitlelere hitap edilebilecek paylaşımlar yapılabilir.

Sosyal Medya Danışmanları Ne Yapar? Sorumlulukları Nelerdir?

Sosyal medya danışmanlığı, e-ticaretin yaygınlaşması ile yükselmekte olan bir meslek olarak karşımıza çıkar. Sosyal medya danışmanlarının yapmış olduğu işler aşağıda verildiği gibidir:

 • Markaların, satılmakta olan ürünlerin ya da kurumsal şirketlerin sosyal medya üzerindeki varlıklarının yönetimini yapmak.
 • İşletmenin dijital pazarlama, müşteri ile olan ilişkileri, stratejileri ile uyumlu bir şekilde sosyal medya görünümü kazandırmak.
 • Markanın tanıtımını hızlandırmak için belirli bir takipçi sayısına ulaştırmak.
 • Sosyal mecrada bilinirlik getirmek ve müşteri kazanmaya yönelik aktivitelerde bulunmak.
 • Düzenli bir şekilde paylaşım yapmak ve profilin raporlaması, analizi gibi unsurları çıkarmak.
 • Paylaşımla bulunduğu içeriklerin ne kadar fayda sağlamış olduğu hakkında bilgi edinmek.
 • Profilin eksiklerini bulup gidermek, yeni fikirler üretmek.

Sosyal Medya Danışmanları Hangi Alanlarda Çalışmaktadır?

Sosyal medya danışmanları genellikle bilinen işletmelerin danışmanlığını yaparlar. Bunları akla ilk gelen işletmeler olan: Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Google, Pinterest, Linkedln olarak örnek gösterebiliriz.

Sosyal Medya Danışmanlığının Ne Gibi Avantajları Vardır?

 • İster evden, ister ofisten yürütülenebilir olan bu iş, serbest meslek olarak geçmektedir. İstenilen yerden yapılanabilir olması en büyük avantajlarından biridir. Çalışma saatlerine ve programa kendiniz karar verebilirsiniz.
 • Dünyanın her köşesindeki insanlarla çalışmak mümkün hale geliyor. Global bir meslek olarak sayılabilir.
 • Aynı zamanda sosyal medya danışmanı olabilmek için gündemi ve güncel konuları da takip etmek gerekmektedir. Bunu yanı sıra sürekli bir şeyleri öğreniyor bir durumda olmak lazım, yani gündelik yaşamdan sizi uzaklaştırmaz.
 • İstediğiniz müşteriler ile çalışma imkanınız vardır.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Sosyal medya danışmanı olmak için hali hazırda bir üniversite bölümü henüz yoktur. Fakat bunun yerine işletme, pazarlama, reklamcılık ya da halkla ilişkiler gibi bölümlerden mezun olmuşsanız, bu meslek için yeterince uygun bir aday haline gelirsiniz. Aynı zamanda bazı üniversitelerde sosyal medya hakkında dersler de verilmektedir ve bu tarz pazarlama gibi bölümlerde sosyal medya danışmanlığı hakkında oldukça bilgi edinebilirsiniz.

Author avatar
kreatone
https://kreatone.com

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.