Yukarı Kaydır

Logo Tasarımı Nedir?

Logo, bir kurumsal şirketin veya bireysel bir oluşumun, niteliklerini, imajını görsellikle yansıtan bir çeşit çalışmadır. Logo tasarım, neredeyse ticaretin başladığından beri, marka ve ürünleri diğer rakiplerden ayırmak için kullanılmıştır. Ürünleri farklı bir boyuta getirmek için üzerilerinde yapılmış olan işaretlemeler, bu logoların temelini oluşturmaktadır. Özellikle okur-yazar oranının düşük olduğu zamanlar bu logo yöntemi oldukça işe yarar olmuştur. Yıllar içinde bir evrim geçirerek şimdiki günlerde modern bir hal almıştır. Farklı çizgi ve renklerden, sembollerden, yazı türlerinden oluşarak bir kimlik edinirler. Kurumsal kimlik; şirketlerin imajlarını, niteliklerini ve kurumsal kimliklerini temsil etmiş olan bir çalışma bütünüdür ve bu kimlikte en önemli şeylerden birisi ise şüphesiz logo tasarımıdır. Logo; kurumsal kimliğin bir parçasıdır ve kurumların imajından bir iz ve etki taşımalıdır. Logonun temel amacı hedef kitlenin marka ile özdeşleşip, markayı zihinlerine aşılamaktır. Logo aynı zamanda bir kurumsal şirketin kitleye iletmiş olduğu en direkt mesajdır ve böylelikle logonun nitelikleri ve iyi bir şekilde tasarlanmış olması, marka imajı için oldukça önemlidir.

Logo Tasarımın Önemi Nedir?

Logo tasarımları, kurumsal şirketlerin kimliklerini en iyi yansıtan görselliktir. Dolayısıyla logo da şirketin vizyonu açısından önem taşır hale gelir. Günümüzde şirket sayılarının artış göstermesi de logo tasarımlarına verilen önemin artmasına sebebiyet vermiştir. Çünkü artık şirketler misyonları kadar dış görünümünün de oldukça önemli bir unsur olduğunu fark etmişlerdir. Bu sebeple bir logo tasarımına sahip olmak, şirket markası açısından oldukça önem taşır.

Şirket imzası olarak da tanımlayabileceğimiz logo tasarımları, şirketlerin kimliklerini üstlenmesi açısından tasarlanması gereken birer sembollerdir. Çünkü artık şirketlerin yapmış olduğu her iş, logoları ile akıllarda kalacaktır ve iyi bir logo tasarımı sahibi olmak her zaman şirket sahiplerine artı sağlamaktadır.

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde kurumlar arası rekabetin artmış olması, markaların da kendini ifade edip biçimlerine göre değişkenlik göstermektedir. Logo bir görsel mesajdır ve kitlelere tahmin edilebileceğinden çok daha hızlı bir şekilde ulaşır ve akıllarda kalır. Bunu sağlanması için logo tasarımının güçlü oluşturulması da oldukça önemlidir. Logo tasarımının şirketin imajına uygun bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

Logo tasarımı için yapılması gereken ilk şey, şirketin yapısını analiz etmekten başlar. Böylelikle ihtiyaçlar ve beklentiler anlaşılır ve kurumun misyonu ve logo çizgileri birbirleriyle uyum içerisinde ilerler. Aynı zamanda bir logo tasarımının kreatif nitelikleri olması da, marka imajı açısından oldukça önemlidir. Başka kurumsal şirketleri ile benzer logolar tasarlamak müşteriler arası karışıklık yaşatabilir ve tasarlanmış olan logonun özgün bir imajı olması gerekmektedir.

Etkileyici Bir Logo Hangi Niteliklerde Olmalıdır?

  • Özgünlük

Özgünlük sadece logo tasarım alanında değil, hayatın her alanında oldukça önemli bir unsurdur. Orijinal ve kendine has olarak oluşturulmuş bir logo tasarımı, şirketlerin imajına oldukça katkıda bulunacaktır. Farklı kurumlara benzerlik gösteren logolar, yarardan çok şirketinize zarar getirir hale gelir.

  • Sadelik

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken şeylerden bir diğeri ise tasarımının akılda kalıcı bir çizgide olmasıdır. Fakat bu karmaşık ve rüküş logo tasarımlarını aklınıza getirmesin. Sade olarak tasarlanmış olan her logo, uzun vadede yarar sağlayacaktır.

  • Mesaj İletimi

Her şirketlerin muhakkak hedef aldığı bir kitle vardır faka bu kitlenin özellikleri çeşitlilik gösterebilir. Her dönemin kendine has kültürel yapısı vardır ve bundan çeşitli dinamiklere sahiptir. Bu bakımdan logo tasarlarken, kültür özellikleri yansıtarak hedeflediğini kitlenin markaya olan ilgisini arttırabilirsiniz.

  • Karmaşıktan Uzaklık

Logo tasarımlarından genellikle minimal esintiler daha çok ilgi gören bir çeşit olmuştur. Dünyaca ünlü olan markaların logo tasarımlarına baktığımızda genellikle minimal anlayışın hakim oluğunu görebiliriz. Detaylar ile çok yoğunlaşmak, logo tasarımının estetik güzelliğinden de uzaklaşmamıza neden olabilir.

Author avatar
kreatone
https://kreatone.com

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.