Yukarı Kaydır

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal Kimlik dediğimiz unsur, işletmenin kendi içinde ya da dışında duruşunu temsil etmekte olan ve müşterilerin baktıklarında işletmeyi tanımalarını sağlamak amacıyla yapılmış olan bir çalışma bütünüdür. Kurumsal kimlik, bunun dışında işletmenin profesyonel bir biçimde görünmesini sağladığı için müşteriler üzerinde bir güven oluşturmaktadır. Bu çalışmaların temelinde ise isim ve logo bulunur.

Kurumsal kimlik, işletmeleri görünür kılarak insanlar arasındaki bilinirliğini arttırmaktadır. En temel reklam çalışması olarak bilinen kurumsal kimlik, var olmazsa bir işletmenin büyümesi neredeyse imkansız bir hal alır. İyi tasarlanmış bir kurumsal kimliğin akılda kalıcı olması ve müşteri kazanacak olması oldukça önemlidir.

Neden Kurumsal Kimliğe İhtiyaç Duyulur?

Marka Kişiliği: Marka değerini ve kişiliğini göstermekte olan en önemli faktör kurumsal kimliktir. Kimlik tasarımları temel olarak işletmenizin markasının tonunu belirmeyen bir faktördür ve aynı zamanda kitlenizin oluşmasını da sağlar. Marka kimliği, işletmenizin genel mesajını ileterek, işlerini tanıtmak amacı ile tasarlanır.

Tutarlı Bir Mesaj: Kurumsal imajınızın gelişmesini istiyorsanız, kurumsal kimliğinize uygun olacak şekilde bir mesaj oluşturmanız gerekmektedir. Her parça, birbirleri ile uyum içerisinde olmalı ve tasarım ögelerine sahil olmalıdır.

Farkındalık Yaratabilmek: Kurumsal kimlik oluşturmak, işletme markanızın tanınmasını ve pazarlamanızın ön plana çıkmasına yardımcı olur. Markanızın pazarlamasını gerçekleştirmiş olduğunuz tüm etkinlik ve fuar gibi yerlerde, müşterileriniz ile daha çok iletişim kurabilir ve çok daha akılda kalır olabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalıdır?

Bir kurumsal kimlik oluşturmak için yapılması gereken şeylerden ilki ise kurumun renklerine karar verilmesi ve logo tasarımı oluşturularak bir logotype elde etmektir. Logotype, kimliklerin en mühim parçasıdır. Kurumu akıllarda kalıcı bir hale getirmek, güçlü kılan bir şey logo görüntüsüdür. Lototype oluşturulduktan sonra işletme içi ve dışı kullanılacak diğer basılı malzemeler de logotype’a özel oluşturulmuş olan yapının özelliklerine uygun bir şekilde hazırlamalıdır. Özgün hazırlanmış olan bir kurumsal kimlik, işletmenin başarısı ve yükselmesi için önemlidir. Daha önce üretilmiş olan logoların benzerlerini kullanmak ya da taklit etmek, taklit edilen firmalara karşı yapılmış olan bir yatırım olarak görülür. Bu sebeple kurumsal kimliğin benzersiz ve de işletmenin kendisinin en iyi şekilde temsil edecek bir biçimde hazırlanması gerekmektedir.

Kimlik oluştururken mümkün olduğu kadar uzmanlar ile çalışmak gerekir. Çünkü bu kimlik zaman içinde değiştirilebilir bir unsur değildir ve iyi bir çalışma ister. Yeniden hazırlama süreci, bir işletme için stresli ve uzun bir süreç olabilir. Bu nedenle profesyonel bir şekilde hazırlanmış olması oldukça önemlidir.

Author avatar
kreatone
https://kreatone.com

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.